Aplikacja Mobilna dla Handlowców

Marketing i dystrybucja ważniejsze niż dobry produkt

Marketing i dystrybucja ważniejsze niż dobry produkt

Post by relatedRelated post

Wielkich doświadczeń w biznesie nie mam, ale z tego co zauważyłem do tej pory, to wynika jedna istotna rzecz. Oczywiście chodzi mi o biznes internetowy, bo tylko tym się zajmuję i w tym się rozwijam (oprócz świata finansów osobistych).

Ogólnie rzecz biorąc biznes w Internecie składa się z dwóch podstawowych rzeczy. Są nimi reklama, czy też szerzej marketing oraz sprzedaż, czyli jak ja to nazywam selling. To, że istnieje reklama jest warunkowane tylko i wyłącznie tym, że jest sprzedaż. Sprzedawcy są najważniejsi w biznesie i to oni najwięcej zarabiają i mają kluczowe znaczenia dla każdej komercyjnej działalności.

Nie produkcja czy usługi dodatkowe (np. księgowość). To sprzedaż jest najważniejsza i ludzie się nią zajmujący. Tak wielokrotnie powtarzał Brian Tracy, w którego szkoleniu miałem okazję uczestniczyć. Pewna osoba związana z branżą consultingową powiedziała mi kiedyś bardzo ważną rzecz, która radykalnie zmieniła moje podejście do prowadzenia biznesu.

Stwierdzeniem tym było to, że nie dobry produkt jest ważny (może nie tyle dobry, co w ogóle jakiś produkt), ale to w jaki sposób się go sprzedaje. Sprzedawca danego produktu powinien się przede wszystkim zatroszczyć o to, by jego produkt miał dobry marketing (zarówno bezpośrednią, doraźną reklamę jak i długofalowe budowanie marki), do tego wiele dobrych i skutecznych kanałów dystrybucji, by dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów.

Oczywiście nie chcę, by ktoś mnie źle zrozumiał, że mówię o tym, że produkt może być byle jaki. Oczywiście dobrze jest jeżeli produkt jest wysokiej jakości i nie ma wad, ale w dzisiejszym świecie, gdzie produkt żyje krótko, a jakością się steruje, czyli zazwyczaj świadomie się ją obniża (co było nie pomyślenia w czasach rzemieślników, gdy każdy produkt był niemalże dziełem sztuki), nie można oczekiwać, że wszystko będzie idealne.

Kiedyś tworzono produkty na lata, dziś tworzy się produkty na tzw. 2 lata (bo taki okres najczęściej obejmuje gwarancja, a potem się wszystko może psuć). Zatem mamy już produkt, czas na dystrybucję i sprawny marketing. Każdy musi się o naszym produkcie dowiedzieć, każdy musi poznać uczucie pożądania naszego produktu.

Dobrym przykładem na to, o czym piszę powyżej jest spółka LPP wraz z jej markami np. House czy Reserved. Produkty nie są najwyższej jakości, są co najwyżej przeciętne. Jednakże LPP buduje swoją reputację i markę w taki sposób, że ich produkty są marzeniem wielu ludzi, szczególnie młodych. Nie bez znaczenia są także kanały dystrybucji, wszak LPP umieszcza swoje sklepy niemalże w każdym nowo otwieranym centrum handlowym, także w niewielkich miejscowościach.

Na Allegro jest podobnie. Jeżeli często korzystasz, to wiesz z pewnością, że wielu tamtejszych sprzedawców, ma wyrobioną markę poprzez dużą liczbę pozytywnych komentarzy oraz ocen sprzedaży. Allegro ma ogromny zasięg, przez co jest świetnym i olbrzymim kanałem dystrybucji, który w zasadzie nie ma konkurencji w polskiej sieci jeżeli chodzi o e-commerce.

Czy podzielasz moje zdanie? Napisz komentarz!

About